SZTUKI I SCENARIUSZE
The Sunset Limited
Powieść w formie dramatu (2006)
Sunset Limited był transkontynentalnym pociągiem, który przemierzał całe Stany Zjednoczone, od wschodniego wybrzeża aż po mityczny Dziki Zachód. W dramacie McCarthy’ego przybiera on postać nowojorskiego metra, w którym owładnięty samobójczymi myślami profesor White szuka ucieczki od całego zła tego świata, od pełnej przemocy przeszłości, od podłości innych ludzi i od własnej samotności. O głębi powieści decydują dialogi toczące się między dwiema głównymi postaciami o znaczących nazwiskach Black i White, poprzez które McCarthy z właściwą sobie ekonomią słowa przedstawia dramatyczną debatę dotyczącą tak ważkich kwestii jak obecność Boga w świecie, dobro i zło, czy sens zmagania się z codziennością.
The Gardener’s Son (1996)
Jedyny opublikowany scenopis McCarthy’ego, osadzony w historycznych realiach amerykańskiego południa z drugiej połowy XIX w., opisuje burzliwe dzieje dwóch rodzin – właścicieli miejscowego młyna oraz ich najemnych pracowników. Jest to historia, której bohaterowie bez powodzenia próbują osiągnąć wzajemne porozumienie; w efekcie powstaje splot okrucieństw, gwałtów i mordów. Poszczególne postaci posługują się językiem w sposób tak nieporadny i kuriozalny, iż ich dialogi wywołują efekt tragikomiczny, prowadząc nieuchronnie do antagonizmów, wrogości i alienacji. Ich egzystencjalną samotność ilustrują najczęściej powtarzane w scenariuszu McCarthy’ego frazy: „nie znam ciebie” i „nie znasz mnie”.
The Stonemason (1994)
Sztuka w pięciu aktach opowiada rozgrywające się na przestrzeni trzech lat dzieje czarnej rodziny Telfairów widziane oczami 32-letniego Bena Telfair, tytułowego kamieniarza od trzech pokoleń. Mieszkający w Louiville, Kentucky w latach 70tych XX w. Tailfairowie należą do ciężko pracującej i w znacznej mierze spełnionej klasy średniej. Ben pragnie pozostać wierny rodzinnej tradycji i hołdowanym przez jego dziadka wartościom takim jak szczerość, integralność i ciężka praca. Jego idealizm nie może jednak zapobiec rozmaitym rodzinnym tragediom
Tłum. Hanna Boguta - Marchel